Merkez Bankası Nedir? Ekonomiyi Nasıl Etkiler?

Merkez Bankası Nedir? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası olarak tam adı ile okuduğumuz TCMB, Türkiye’nin tüm kur ve para politikalarını yöneten, belirleyen, kararlar alan ve bunları uygulamaya koyan, düzenleyen; kağıt para likiditesinden görevli ve sorumlu olan bir kamusal finans kurumudur. Bağımsız olma özelliğine sahiptir. Merkez Bankasının para basma yetkisi vardır ve devlet adına ona bu yetkiyi veren de TBMM’dir. Madeni paralar da hazinenin denetimi ve gözetimi altında üretime konur ve yine Merkez Bankası denetiminde de piyasaya sürülür.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, ilk olarak 11 Haziran 1930 senesinde bir anonim şirket olarak kuruldu. TCMB 1211 sayılı kanuna göre özel hukuk kurallarına tabidir. Merkez Bankasının tüm hisselerinin %51’i Devlet Hazinesine ait, devlet hazinesi dışında kalan kısım ise ulusal ve yabancı bankalara, Türkiye’de kurulmuş olan ticari kurumlara, Türk vatandaşı gerçek ve tüzel kişilere aittir. ”Merkez Bankası Nedir?” Sorusunu cevapladık, şimdi sıra görevlerine geldi

Merkez Bankası’na tanınmış yetkiler ve görevler nelerdir?

Devletlerde kontrol altına alınmayan enflasyon, alım gücünün kontrolden çıkmasına sebep olur. Alım gücü düşerse vatandaşlar ve de devlet zor durumda kalacaktır. Bu sebeple Merkez Bankasının sorumlu olduğu görevlerden belki de en önemlisi finansal açıdan istikrarı sağlamak, enflasyonun kontrolünü sağlamak, döviz ve para piyasalarında düzenleyici ve denetleyici olarak rol oynamak.

Ülkelerde piyasada para likiditesinin sorunsuz yol alması ve yeterli paranın bulundurulması ülke ekonomisi ve gerek gerçek gerek tüzel kişiler bakımından hayati önem taşır. Merkez Bankasının en hayati görevlerinden biri de piyasaya para arzı sağlamak, piyasada akışkanlık yani bir diğer adı ile likidite sağlamak.

Ülkelerin ekonomik gücünün büyük kısmını oluşturan döviz rezervlerinin doğru şekilde yönetilmesi ülkenin ekonomik sağlığı için büyük önem arz eder. Türkiye’de uygulanacak Kambiyo Rejimini uygulamak yani döviz politikasını uygulamak da TCMB görevleri arasındadır.

Ülke içindeki döviz ve altın rezervlerinin ülkenin finansal gücü açısından hayati önem taşıdığı herkesçe bilinir. Bu rezervlerin sağlıklı bir şekilde korunması ve de yönetilebilmesi gerekir. Türkiye’deki döviz ve altın rezervleri TCMB sorumluluğu altındadır. Bu rezervleri korumak, saklamak ve yönetmek ile TCMB sorumludur.

Ülkede ekonomik anlamda bir duraksama olmaması ve para akışının sorunsuz bir şekilde devam etmesi için uygun ödeme sistemleri belirlenmesi ve bunların denetlenmesi gerekir. İşte TCMB aynı zamanda ödeme sistemleri ile de yakından ilgilidir. Bu ödeme sistemlerinin sorunsuz çalışması ile TCMB sorumludur.

Bunun gibi finans alanında bilgilendirici diğer yazılarımız için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir