Dünya Bankası Nedir? [Detaylı İnceleme]

Bu yazımızda ”Dünya Bankası Nedir?” sorusuna cevap vereceğiz. Ekranlarda, gazetelerde ve haberlerde hep duyduğumuz Dünya Bankası nasıl bir oluşum? Hakkında ne biliyoruz? Bu soruları bu yazımızda cevaplandıracağız.

Dünya Bankası ilk kez 1946 senesinde Uluslararası Yeniden yapılandırma ve Kalkınma Bankası ismi ile kurulmuştur. Bu adı almasının nedeni İkinci Dünya Savaşı ertesinde fazlaca zarar görmüş ülkeleri desteklemek ve altyapılarını tekrar inşa etmek amacı ile kurulmuş olmasıdır.

              Daha sonraki senelerde bankanın adı Dünya Bankası olarak değiştirildi. Bankanın şu anki başkanı Trump’ın önerisi ile göreve gelen David Malpass’tır. Şu anda dünya üzerindeki ülkelerin arasından 188 tanesi Dünya Bankasına üye olmuştur. Söz ettiğimiz üye devletlerden 11 tanesi banka sermayesinin 55%’ini elinde bulundurmaktadır.

              David Malpass yönetimindeki Dünya Bankası’nın asıl niyeti gelişmekte olan ya da yoksul dünya ülkelerine destek olmaktır. Yoksul ülkelerde yaşam savaşı veren insanları daha iyi bir ekonomik seviyeye ulaştırarak onların refah seviyesini de arttırmak Dünya Bankası’nın amaçları arasında bulunur. Banka kurulduğu günden bugüne bu yana sayısı 1000’i geçmiş olan proje ortaya koymuştur.

              Düşük faize sahip krediler bunların yanında hibeler vermiş olmak da Dünya Bankası’nın geçmişte gerçekleştirdiği projeler arasındadır. Dünya Bankası’nın verdiği krediler uzun vadeli beliki de 30-40 yıllık olabilir. Düşük faizleri olan, bir süre için geri ödemesiz krediler verdiği de görülmüştür. Orta ve uzun vadeli hedefleri olan Dünya Bankası 2030 yılına kadar dünya üzerindeki yoksulluğu büyük ölçüde ortadan kaldırmayı planlamaktadır. Gelişmiş devletlerin sayısını gittikçe arttırmak da Dünya Bankasının hedefleri arasında yerini almıştır.

              Dünya Bankasının Türkiye şubesi var mı?

Uluslararası çalışma biçimine sahip Dünya Bankası Türkiye üzerinde de bir şube açmış bulunmaktadır. Ankara’da açtığı şube sayesinde Türkiye ile ortak projelerini yürütmektedir. Türkiye şubesi Hazine ve Maliye bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ortak projelerde finansman desteği de sağlıyor.

Yazının başında söylediğimiz gibi ”Dünya Bankası nedir?” sorusunu cevaplamış bulunuyoruz. Bunun gibi bilgilendirici birçok yazımız için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir