Dogecoin Nedir? Dogecoin Fiyatı Nedir?

Dogecoin Fiyatı Nedir? Dogecoin adındaki Doge’u 2005 senesinde internet üzerinde yayınlanmış olan Homestar Runner ismindeki çizgi film dizisinden aldı. Doge ingilizceden köpek anlamına gelen “dog”un bilerek olarak imla hatası ile yazılmış hali. Dogecoin önceki yıllarda internette fenomen olan Doge köpek karakterinin görseli kullanılarak Billy Markus ve Adobe şirketinde direktör olan Jackson Palmer tarafından esprili bir alternatif coin (altcoin) olarak oluşturuldu.

Kripto paraların daha da yayılması amaçlanarak ortaya çıkarılan Dogecoin kısa sürede fenomen haline geldi. Hem işlevsel kullanımı ile hem de esprili tasarımı ile genç yatırımcı kitlesi tarafından kısa sürede çok ilgi görerek piyasaya en hızlı giriş yapan alternatif coinlerden biri oldu. Hatta 2014 senesinde Dogecoin’ciler 30 000 dolar değerinde Dogecoin bağışlama yolu ile Jamaika’lı sporcuları kış olimpiyatlarına göndermek için destek olmuştu.

Dogecoin Fiyatı Nedir? Dogecoin neden yükseldi?

Dogecoin’deki yükseliş, para biriminin kurucularından olan ancak 2015 yılında ayrılan Jackson Palmer’ı da endişelendiriyor. Palmer bu endişesini “üzerinde köpek resmi bulunan ve 2 yıldır tek bir yazılım güncellemesi yayınlamayan bir paranın 1 milyar doların üzerinde piyasa değerine ulaşması kripto paralardaki boşluğun seviyesi hakkında çok şey anlatıyor.” şeklinde ifade etti.

Palmer, “Bir akşam iş çıkışı bira içiyordum, boş vaktim de çoktu. Oturdum ve Dogecoin.com’u satın aldım” demişti.
İlerleyen zamanda Markus devreye giriyor ve Dogecoin.com üzerinden bir kripto para geliştiriyorlar.

Bu kripto para ismini Japon şiba inu türü köpeğinden yola çıkarak hazırlanan bir internet fenomeninden alıyor.

“Dogecoin’e yatırım yapmak,” diye tweet atan Palmer, “Eminim ki bir sonraki büyük şey bu” ifadeleriyle sanal para birimini duyurmuştu.

Doge coin 2015 yılından beri güncellenmemektedir. Dogecoin’in değeri ise güçlü ve değişken topluluğuyla belirleniyor. Daha önce de belirtildiği üzere Dogecoin kendi teknolojisi ile değil topluluğu ile öne çıkıyor. Birçok topluluk üyesi Dogecoin’i yatırım olarak görmüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir