Borsada Düzeltme Nedir? Borsa Terimleri

Borsada düzeltme nedir? Forex, borsa ve diğer piyasalarda meydana gelen düzeltme, uzman analistler tarafından genelde bir hisse senedinin, ürünün veya borsanın tepe değerinden yüzde 11 oranında bir fiyat kaybı görmesi olarak tanımlanır. Görülen teknik düzeltmeler, hisse senedi veya piyasalarda görülen aşırı fiyatlanma sonucunda gerçekleşir. Bu ani fiyat yükselişinin hemen arkasından kısa sürede fiyat kayıpları meydana gelir.

Yatırımcıların neredeyse tamamı piyasa düzeltmelerinden korkar ve panikle işlem yapar. Düzeltmelerin önceden öngörülememesi bu durumun en büyük sebebidir diyebilir.

Borsada Düzeltme Nedir?

Piyasada görülen düzeltmeler birçok etken tarafından meydana gelmiş olabilir. Global ekonomik gelişmelerden şirket iç problemlerine kadar birçok olay hisse senedi, tahvil, endeks, emtia gibi finansal ürünlerde düzeltme meydana getirebilir.

Finansal ürünlerin tamamı piyasa düzeltmelerinden etkilenebilir. Endeks gibi daha kapsamlı yatırım ürünlerinde meydana gelen düzeltmenin sebebi ise çoğu zaman makroekonomik bir sebeptir.

Düzeltme Ne Zaman Görülür?

 Dikey hareketlenme olduğu durumlarda düzeltmenin gerektiği bilinir. Çünkü birçok yatırımcı, hisseleri sadece almış olmak için alıyor. Yükseliş belli bir noktaya gelmiş olduğunda ise yatırımcılar çoğunlukla kazanç elde etmek için satış yapıyorlar. Bu durumda da fiyat kaybı yaşanıyor.

 Yatırımcılarda görülen istek, borsayı anormal bir şekilde yükselişe geçirebilir. Profesyonel yatırımcılar bu tarz zamanlarda düzeltme olacağını önceden tahmin edebilirler.

Öncelikle şunu belirtmiş olalım: piyasada düzeltmenin ne zaman görüleceği, başlayacağı, biteceği ve şiddeti önceden tahmin edilmesi mümkün olmayan bir durumdur. Bu sebeple insanların piyasada görülebilecek olası hareketliliklerde ve düzeltmelerde panik yapmamaları gerekir. 

Ancak düzeltmelerden korkmaya ya da kaçmaya çalışmaya gerek yoktur.

Bunun gibi bilgilendirici birçok yazı için buraya tıklayarak sitemizde bir tur atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir