Bitcoin ve Kripto Para Borsası

Bitcoin, 2017’de senesinde o vakte kadar hiç ulaşmadığı seviyelerine gelirken, küçük yatırımcıları da kendisine çekti. Türkiye’deki yatırımcıların Bitcoin ve kripto para borsası kavramını o zaman duydu ve daha sonrasında ülkemizde, tüm dünyada kripto para kullanıcı sayısı en yüksek ülkelerden biri haline geldi. 2017 yılında ulaştığı 20.000 dolar seviyelerinden ani düşüşü ise, kimi küçük yatırımcıyı zarara uğratıp kendisinden uzaklaştırsa da ; Bitcoin ve kripto paralar Türk yatırımcıların gözdesi oldu.

İlk olarak, gelin isterseniz Bitcoin’in ne olduğunu öğrenelim. Bitcoin, herhangi bir hükümet tarafından destek görmeyen, merkezi olmayan bir yatırım aracı olarak kullanılan dijital bir para birimidir. 2009 yılında piyasada ortaya çıkan  Bitcoini, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olarak görüyoruz.  Bitcoin ve başka kripto para birimlerini, ister dolar ister yerel borsalardan Türk lirası olarak satın alabiliyoruz.

Gelin şimdi ise kripto para borsası nedir onu öğrenelim.

Bitcoin ve Kripto Para Borsası

Diğer bir kripto para birimi veya bir fiyat para birimi (Dolar, Euro, Pound, Türk Lirası vb.) karşılığında, kripto para birimlerinin alım satımına olanak veren platforma ‘kripto para borsası’ denir.
Kripto para tüccarları, Bitcoin ve başka kripto para birimlerini satın almanız ve bulundurmanız için dijital bir cüzdan ihtiyacınızı karşılayacak platformlar aracılığıyla satış işlemini yapar. Bu platformlar, alıcıları ve satıcıları isimsiz olarak eşleyen ve işlemleri gerçekleştiren bir borsa işlevi görür. Dijital cüzdanınız, kripto para satın alma işlemini gerçekleştirmek için banka hesabınız ya da  kredi kartınız gibi diğer geleneksel finansal kaynaklarını kullanmanızı sağlar.

Kripto para birimlerine para yatırmak, hisse senetlerine yatırım yapmaktan çok da farklı değildir. Kripto para yatırımı için borsada bir hesap açmanız gerekli olur. Bu işleme benzer, hisse senetlerinde ise bir aracı kurumda hesap açar, daha sonra para yatırırsınız.

Bunun gibi daha fazla finansal bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir